24pay
24pay
24pay

Sprievodca bezpečnými platbami v zahraničí

Ako na platby v zahraničí bez zbytočných poplatkov

Dovolenková sezóna je tu a mnohí z vás sa chystajú vyraziť za hranice Slovenska. Pripravili sme si pre vás odporúčania, ako si užiť dovolenku bez zbytočných finančných starostí.

Majte pri sebe menšiu hotovosť aj platobnú kartu

Odborníci sa zhodujú v tom, že v zahraničí je dobré mať so sebou aj menšiu hotovosť a ideálne 2 platobné karty. Z toho jednu embosovanú alebo kreditnú. Embosované karty sú v zahraničí viac akceptované. Zaplatiť nimi možete aj u obchodníkov, ktorí nemajú klasický platobný terminál, ale používajú takzvaný imprinter.
Okrem toho si napríklad autopožičovne pri platbe debetnou kartou väčšinou účtujú nevratnú kauciu ako poplatok. S kreditnou alebo embosovanou kartou sa tomuto poplatku vyhnete.

Platby kartou v zahraničí

Plaťte kartou vždy, keď túto možnosť máte. Bezhotovostné platby sú oveľa bezpečnejšie, a to nielen v zahraničí. Vzniká pri nich podstatne menej rizík ako pri platbách v hotovosti.

Samozrejme aj pri týchto platbách je potrebné riadiť sa základnými zásadami:

platby v zahranici 1024x1024 - Sprievodca bezpečnými platbami v zahraničí
  • pred zadaním PIN kódu si vždy skontrolujte účtovanú sumu,
  • platby realizujte v lokálnej mene, pretože prepočet na € býva spravidla navýšený o konverzné poplatky,
  • PIN zadávajte tak, aby ho nikto nevidel,
  • v žiadnom prípade nedovoľte obchodníkovi alebo čašníkovi odísť s platobnou kartou mimo vášho dohľadu,
  • majte zapnuté SMS alebo push notifikácie a ak zaevidujete nejaké platby, ktoré ste nevykonali, ihneď kontaktujte svoju banku.

Hotovosť v miestnej mene

Platbám v hotovosti sa na dovolenke úplne nedá vyhnúť. Napríklad v prípade menších nákupov suvenírov, v stánkoch na pláži či vo verejnej doprave. Ak sa chystáte do krajiny mimo eurozóny, peniaze meňte len na overených miestach ako je hotelová recepcia alebo miestna banka. Zmenárne na turistických miestach ponúkajú menej výhodné výmenné kurzy.

Najvýhodnejším variantom je podľa odborníkov výber hotovosti z bankomatu. Pri výbere odporúčame použiť radšej debetnú kartu. V prípade kreditnej karty môžu byť poplatky za výber vyššie. Snažte sa nájsť bankomaty, ktoré patria do finančnej skupiny vašej banky. Je dosť možné, že vás vďaka tomu výber z bankomatu vyjde lacnejšie alebo dokonca úplne zadarmo.

Obmedzenia hotovosti v cudzej mene

Niektoré krajiny obmedzujú alebo dokonca zakazujú vývoz svojej meny do zahraničia. Preto môžete mať na Slovensku problém s výmenou niektorých mien. Príliš veľkú hotovosť si v zahraničí radšej nevyberajte.

Tip na záver:

Ak sa chystáte na dovolenku do vzdialenejšej exotiky, odporúčame informovať o tom svoju banku. Monitorovací systém vašej banky môže platbu v takejto krajine vyhodnotiť ako podozrivú a vašu kartu preventívne zablokuje.

Odporúčame, aby ste si skontrolovali aj nastavenie kartových limitov pre výbery z bankomatov aj online nákupy. Nastavenie limitov môže ochrániť vaše peniaze v prípade krádeže karty.

usercross